audit
Moduláris energiahatékonysági audit
Vállalata igényeihez tökéletesen igazodó megoldás

A moduláris szerkezet lehetővé teszi, hogy szolgáltatásunk maximálisan vállalatára szabható legyen, így egyedileg állítható össze a vállalatára vonatkozó audit felépítése, a felmérés mélysége és iránya.
Az átlátható kínálatnak köszönhetően a szolgáltatás árazása is pontosan nyomon követhető.
választható kínálati elemeink a különböző modulokban
Felmérés modul (alapszolgáltatás)
Az energetikai felülvizsgálat során személyesen felkeressük az ügyfél telephelyét, és átbeszéljük az energiahatékonysággal érintett üzemeltetési pontokat, begyűjtjük a rendelkezésre álló adatokat, és néhány héten belül elkészítjük az energiahatékonysági felmérés dokumentációját.
Az auditjelentés tartalmazza a telephely jelenlegi, átfogó energiagazdálkodási teljesítményének értékelését a kapott információk alapján. Javaslatokat fogalmazunk meg, melyek alapján meghatározhatók a lehetséges fejlesztési, korszerűsítési célok, illetve amelyek kijelölik a további vizsgálatok és koncepciótervek irányát.
A mélyebb audit az energetikai felülvizsgálatot is magába foglalja, a mérések listáját specifikusan a megrendelő vállalatára szabva állítjuk össze. Hosszabb időre települünk ki, és a teljes szervezeti működést vizsgáljuk meg energetikai szempontból – a logisztikai folyamatokat és a mindennapi tevékenységet is beleértve. Szolgáltatásunkat úgy lehet a legkönnyebben elképzelni, mint egy nagyvállalati adóbevallás előtti pénzügyi auditot. Megpróbálunk rávilágítani a mélyebb, kevésbé szembetűnő energiafelhasználási pontokra és anomáliákra, azonnali fejlesztési lehetőségeket is feltárva.
Olyan átfogó auditjelentést állítunk össze, amely részletekbe menően kitér a vállalat energiafelhasználásának legfőbb veszteségpontjaira. Intézkedési terveket állítunk fel, hogyan működhet a vállalat költségoptimalizált szinten energetikai szempontból, milyen lehetséges alternatív megoldásokkal lehet kiváltani a jelenlegi energiafelhasználást, gazdaságossági számításokkal támasztva alá. A javasolt beruházások megítéléséhez szükséges mérések (pl. termovízió, villamos berendezések mérése) elvégzését is tartalmazza a szolgáltatás. A mélyebb vizsgálattal célunk az, hogy olyan üzemviteli (logisztikai, beszerzési stb.) veszteségpontokra is rá tudjunk világítani, amelyekre egy standard audit során nincs lehetőség.
Az épület energetikai jellemzőit a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján – amennyiben nem rendelkezik hatályos energetikai tanúsítvánnyal – tanúsítani kell az alábbi esetekben:
- új épület építése;
- meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdonátruházása vagy
bérbeadása; - 500 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű, hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú, közhasználatú épület esetén.
Az adott telephely épületeire vonatkozó energetikai tanúsítás elvégzéséhez a bemeneti adatok alapján WinWatt-szoftverrel fajlagos energetikai mutatókat képzünk, a tanúsítás eredményeként az épület energetikai besorolást kap. További eredményként energetikai korszerűsítési javaslatokat fogalmazunk meg a telephely energiafogyasztásának csökkentése érdekében. Hitelesített energetikai tanúsítványt állítunk ki a meglévő állapotra (HET-számmal ellátva). Nem hitelesített energetikai tanúsítványt készítünk a tervezett korszerűsítést követő állapotra (a megrendelő igénye szerint).
A hatályos jogszabályi környezet előírja, hogy a nagyvállalatnak minősülő gazdálkodó szervezeteknek négyévente kell energetikai auditot végezniük. A következő audit határideje: 2023. december 5.
Ez az energetikai auditálási kötelezettség az alábbi gazdálkodó szervezetekre vonatkozik:
- Nagyvállalatok: melyek összes foglalkoztatotti létszáma nagyobb 250 főnél és éves nettó árbevétele meghaladja az 50 millió eurónak megfelelő forintösszeget, vagy mérlegfőösszege meghaladja a 43 millió eurónak megfelelő forintösszeget.
- Kis- és középvállalkozások: melyek nagyvállalatnak minősülő vállalkozáscsoport tagjai, és az auditálás évét megelőző három évben az átlagos éves összes energiafogyasztásuk eléri a 3 GWh-t.
Az energetikai audit eredménye
- Naprakész, mért, visszakövethető adatokra építve ütemtervet készítünk, ebben a lehető leggyorsabb megtérülés mellett megvalósítható energia- és költségmegtakarítási lehetőségeket vázolunk fel.
- Meghatározzuk az alkalmazott energiahordozókat és költségeiket, a fogyasztási trendeket, a bázis- és fajlagos értékeket.
- Beazonosítjuk az energiapazarlási pontokat, a költséghatékonyabb energiafelhasználási módokat, a megújuló energiaforrások alkalmazásának lehetőségeit, valamint fejlettebb üzemeltetési eljárásokat.
- Partnereink tudatosabb energiafelhasználóvá válnak.
Az EMIT (Energiamegtakarítási Intézkedési Terv) a közfeladatok ellátását szolgáló, közintézmények tulajdonában lévő épületekre vonatkozó vizsgálat, melyet 5 évente kell elvégezni. Az intézkedési tervet a készítés évében március 31-ig kötelező feltölteni a Nemzeti Energetikusi Hálózat által üzemeltetett online felületre. Az EMIT készítésének kötelezettsége alól mentesülnek azon gazdálkodó szervezetek, amelyek szakreferens igénybevételére kötelezettek, vagy nagyvállalatnak minősülnek.
A szolgáltatás tartalma:
- helyszíni felmérés,
- interjú az üzemeltetést végző kollégákkal,
- közüzemi adatok begyűjtése,
- lokális rendszerek felmérése,
- fogyasztási adatok elemzése.
audit
mérés modul (választható szolgáltatás)
Az almérés célja, hogy az összfogyasztási adatoknál mélyebb információt biztosítson a vállalat energiafelhasználásáról különálló folyamatok, önálló berendezések mérésével akár másodperces adatokon keresztül.
Almérő-szolgáltatásunk során almérő berendezéseket telepítünk, amelyeket igény szerint hosszú távú monitorozás és visszamérés érdekében üzemeltetünk.
Almérés segítségével:
- összehasonlíthatóvá válnak a gyártási folyamatok,
- kimutathatóvá válnak a berendezések névleges működésétől való eltérések, hibák,
- nyomon követhetővé és visszamérhetővé válnak a teljesítménymutatók,
- célzottabb energiahatékonyági javulás érhető el.
Almérő-szolgáltatásunk magába foglalja:
- az almérők értékesítését és energiairányítási rendszerbe integrálását,
- a szoftveres adatgyűjtést és adattárolást, kimutatások készítését,
- más kivitelező által felszerelt almérők regisztrálását és szoftveres integrálását.
A termovízió során hőkamerás vizsgálatot végzünk. A hőkamera a vizsgálandó testek infravörös tartományon mérhető sugárzásával operál. A műszer széles körű alkalmazást tesz lehetővé, az energetikában a hőveszteség és a hibafeltárás során alkalmazzuk.
Többek között az alábbi területeken alkalmazható gyors és precíz hibakeresésre:
- filtrációs veszteségek azonosítása,
- épületszerkezetek hőveszteségének feltárása (hőhidak azonosítása, szigetelés vizsgálata, páralecsapódás lehetséges veszélyeinek feltárása),
- elektromos berendezések melegedésvizsgálata,
- rejtett felületfűtési és -hűtési elemek nyomvonalának azonosítása,
- gépészeti berendezések működésének elemzése,
- egyéb anomáliák feltárása.
koncepcióterv kidolgozása (választható szolgáltatás)
Az audit során rávilágítunk a veszteségpontokra. Az alternatív üzemi berendezések megvalósíthatóságára a koncepcióterv fázisában térünk ki.
A koncepcióterv kidolgozása során a releváns méréseket követően elkészítjük a megvalósításhoz szükséges eszközlistát. Rávilágítunk az esetleges, a megvalósítást nehezítő körülményekre, elvégezzük a javasolt beruházásból fakadó költségek becslését és a megtérülésszámításokat.
tervezés modul (választható szolgáltatás)
finanszírozás modul (választható szolgáltatás)

Érdekli valamelyik szolgáltatásunk?
Beszélgessünk, találkozzunk!
Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy felvehessük Önnel a kapcsolatot!