Energetikai audit
Tárja fel cége energia- és költségmegtakarítási lehetőségeit!

A hatályos jogszabályi környezet* előírja, hogy a nagyvállalatnak minősülő gazdálkodó szervezeteknek négyévente energetikai auditot kell végezniük.
Az energiaárak drágulása közepette a kötelezettség teljesítésén felül a vállalatok jól időzített lehetőségként is tekinthetnek az átfogó auditra. Ennek keretében feltárhatják az energiapazarlási pontokat, a költséghatékonyabb energiafelhasználási módokat, a megújuló energiaforrásokban és a fejlett üzemeltetési eljárásokban lévő potenciált.
* Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény (Ehat. tv.) 22. § (1)–(1b).
A következő audit határideje
Az első nagyvállalati regisztrációs kötelezettséget követő év június 30. napja, függetlenül a regisztráció tényleges megtörténtétől.
A korábbi energetikai audit elkészítésének napjától számított 4 év. Tehát, amennyiben a korábbi kötelező audit annak 2019. december 5-ei határidejére készült el, úgy a következőt legkésőbb 2023. december 5-ig kell elvégeztetni.
Mely szervezetekre vonatkozik az energetikai auditálási kötelezettség?
Nagyvállalatok (Ehat. tv. 1. § 26. pontja): melyek összes foglalkoztatotti létszáma nagyobb 250 főnél, és éves nettó árbevétele meghaladja az 50 millió eurónak megfelelő forintösszeget, vagy mérlegfőösszege meghaladja a 43 millió eurónak megfelelő forintösszeget.
Kis- és középvállalkozások (Ehat. tv. 1. § 20. pontja): melyek nagyvállalatnak minősülő vállalkozáscsoport tagjai, és az auditálás évét megelőző három évben az átlagos éves összes energiafogyasztásuk elérte a 3 GWh-t.
Az energetikai audit eredménye
- Naprakész, mért, visszakövethető adatokra építve egy ütemtervet vázolunk fel a megvalósítható energia- és költségmegtakarítási lehetőségekről.
- Meghatározzuk az alkalmazott energiahordozókat és költségeiket, a fogyasztási trendeket, a bázis- és fajlagos értékeket.
- Azonosítjuk az energiapazarlási pontokat, a költséghatékonyabb energiafelhasználási módokat, a megújuló energiaforrások alkalmazásának lehetőségeit, valamint fejlettebb üzemeltetési eljárásokat.
- Partnereink tudatosabb energia-felhasználóvá válnak.
- Javasolt beruházások megvalósulása esetén az audit felhasználható addicionális hozzájárulásként Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben (EKR) történő elszámoláshoz.