Napelem kisokos
Válaszok a leggyakoribb kérdésekre
Napelemes rendszer alapfogalmak
Miből áll egy napelemes rendszer?
A napelemes rendszer a napelemmodulokból, inverterből, egyen- és váltakozó áramú egyéb villamos berendezésekből (csatlakozók, vezetékek, túlfeszültségvédelem), valamint a rögzítésre szolgáló tartószerkezet elemeiből áll.
A rendszer egyes elemeinek elhelyezésétől függően a hatályos tűzvédelmi irányelvek megkövetelhetik tűzeseti távleválasztó beépítését is. Ennek szükségességét a helyszíni műszaki felmérés során ellenőrizzük.
Mit jelent a HMKE rövidítés
A hazai jogszabályi környezet 2008-ban definiálta a háztartási méretű kiserőművek, azaz a HMKE-k kategóriáját. A hatályos jogszabályi környezet alapján a háztartási méretű kiserőmű létesítéséhez nincs szükség a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kiadható villamosenergia-termelői engedélyre, de a rendszer közcélú elosztóhálózathoz csatlakoztatása csak az adott területen működési engedéllyel rendelkező elosztói engedélyes hozzájárulásával lehetséges. A HMKE a felhasználó saját kisfeszültségű (1 kV-nál nem nagyobb feszültségű) hálózatára csatlakozik, és csatlakozási teljesítménye (egy csatlakozási ponton) nem haladhatja meg az 50 kVA-t.
Mit jelent a szaldóelszámolás?
A szaldóelszámolás lehetőséget nyújt arra, hogy a napelemes rendszer csatlakozási pontjára vonatkoztatva legfeljebb éves elszámolási időszakban a hálózatból vételezett villamos energia mennyisége csökkenthető legyen a napelemes rendszer által megtermelt és a hálózatba betáplált villamos energia mennyiségével. Ennek megfelelően Ön tárolóként használhatja a közcélú villamos hálózatot, így a napelemes rendszer által megtermelt, de a háztartása szempontjából pillanatnyilag felesleges villamos energiát a hálózatba táplálhatja, és később díjmentesen elfogyaszthatja.
Milyen élettartamú egy napelemes rendszer?
A napelemes rendszer fő alkotóelemei eltérő fizikai élettartammal rendelkeznek. A rendszer telepítési költségeinek általában több mint felét kitevő napelemmodulok esetében a fizikai élettartamot mintegy 30 évre becsülik. A telepítési költségek általában 15-20%-át jelentő inverter élettartama 10–15 év közötti, így a napelemek életciklusa alatt legalább egyszer cserélni szükséges. Az egyéb komponensek – megfelelő minőségű alkatrészek használata esetén – a napelemek teljes élettartama alatt kiszolgálhatják a napelemes rendszert.
Mit jelent egy napelem esetén a termék és teljesítménygarancia?
Napelemek esetében a termék- és a teljesítménygarancia nem összekeverendő. A termékgaranciát a napelempanel gyártója vállalja, és a mechanikai, illetve elektromos hibákra terjed ki. A teljesítménygarancia azt biztosítja, hogy a napelemmodul 20-25 év használat után is a gyártás során meghatározott névleges teljesítmény minimum 80%-át teljesíti.
Mennyi idő alatt térül meg a rendszerem?
A napelemes rendszer megtérülési idejét különböző tényezők befolyásolják, többek között a rendszer ára, összteljesítménye, termelése és a vételezett villamos energia ára. Általánosságban elmondható, hogy egy nagyobb rendszer hamarabb térül meg. Egy ideális méretben és szögben elhelyezett, 3-4 kWp összteljesítményű rendszer – amellyel már biztonságosan megoldható egy átlagos család áramellátása – várható megtérülési ideje 9-10 év.
Minden évszakban termelhetek áramot napelemmel?
A napelemek minden évszakban és változó időjárási körülmények között is képesek a termelésre. A téli időszakban a napsütéses órák számának csökkenése, illetve a napfény alacsonyabb beesési szöge miatt kisebb a termelés, mint a többi évszakban.
A panelek akkor is termelnek, amikor ködös, felhős idő van, és csak kevés, szűrt fény érkezik, viszont ha hó vagy jég borítja a felületüket, nem képesek áram előállítására.
A napelemek igen érzékenyen reagálnak a hőmérséklet változására, a hőmérséklet emelkedésével a hatásfokuk csökken. A legnagyobb teljesítményt tavaszi és őszi időben tudják elérni az alacsonyabb hőmérséklet miatt. A legtöbb termelés a napsütéses órák száma miatt nyáron van, annak ellenére, hogy a magas hőmérséklet miatt a napelemek nem a maximális teljesítményükön működnek.
Napelemes rendszer telepítésének feltételei
Hová kerülhet napelem?
A napelemrendszer kiépíthető tetőre és földre egyaránt. A tető típusa lehet lapos és ferde is, viszont pala tetőborítás esetén nem lehetséges a rendszer telepítése.
Milyen az ideális tájolás?
A napelemes rendszer termelési hatékonysága szempontjából a déli tájolás a legoptimálisabb, ugyanakkor abban az esetben, ha az ingatlannak nincs délre néző tetőfelülete, a keleti, délkeleti és a nyugati, délnyugati irányok is alkalmasak lehetnek.
Milyen követelményeknek kell megfelelnie az épületnek?
A napelemes rendszer telepítése az épület szempontjából elsősorban a tető típusával, állapotával (héjazat, szarufa) és a villamos mérőhely kialakításával kapcsolatban támaszt feltételeket.
A villamos hálózat és annak csatlakozási módja, valamint a villamos hálózati védelmi dobozok és kábelnyomvonalak okozhatnak meglepetést egy idősebb épület esetén. Minden területileg illetékes villamosenergia-elosztó társaságnak vannak követelményei a mérőóraszekrénnyel kapcsolatban. Amennyiben a vizsgált ingatlan esetében a mérőóraszekrény nem megfelelő minőségű, az elosztó előírja a meglévő fogyasztási hely szabványosítását, ami többletköltséget jelenthet.
A helyszíni műszaki felmérés során kollégáink ellenőrizni fogják ezen tényezők megfelelőségét, és ha beavatkozásra van szükség a telepítés előtt, akkor erről tájékoztatjuk Önt. A tető és/vagy a mérőhely esetleges korszerűsítése az Ön feladata és költsége.
A megrendelés és a telepítés folyamata
Hogyan kérhetek ajánlatot?
A Google-térképes integrációval működő OPTI napelemrendszer-tervező kalkulátorunkban a saját háztetőjének megkeresésével, a napelemes rendszer fogadására alkalmas tetőfelület kijelölésével, valamint fogyasztási adatainak megadásával azonnal láthatja majdani napelemrendszerének előzetes árát, teljesítményét, valamint a tervezett rendszer környezetre gyakorolt pozitív hatásait is. Ha az előzetes ajánlatunk elnyeri a tetszését, adatainak megadását követően felvesszük Önnel a kapcsolatot.
Mire érdemes odafigyelni a kalkuláció során?
A napelemes rendszer tervezési szakaszában fontos a megfelelő rendszerméret meghatározása, mivel a napelemes rendszer a háztartás aktuális (jelenlegi) elektromos fogyasztását hivatott kiváltani. Ha tervben van, hogy az elkövetkezendő fél-egy évben fejleszteni fogja még az ingatlant villamos energiai fogyasztóval (például klímával), akkor célszerű az érdeklődőnek eggyel nagyobb invertert kiajánlani, és annyi napelemet telepíteni, amennyi az aktuális fogyasztását kielégíti. Az új fogyasztó telepítését követően a meglévő napelemes rendszert csak napelemekkel szükséges bővíteni. Ezáltal a bővített napelemes rendszer le fogja fedni az új fogyasztó fogyasztását is.
Mit tartalmaz egy ajánlat?
1. A kiépítéshez és üzembe helyezéshez szükséges eszközök, berendezések, a helyszínre szállítás és az egyéb szerelési anyagok költségét;
2. a helyszíni műszaki felmérést;
3. a kiépítéshez szükséges tervek és dokumentációk elkészítésének költségét;
4. az engedélyeztetéssel kapcsolatos ügyintézést;
5. a napelemes rendszer telepítését és üzembe helyezését;
6. a napelemek után fizetendő környezetvédelmi és termékdíjat.
Mi történik a helyszíni felmérés során?
A helyszíni felmérés során szakértőink megvizsgálják a kiválasztott tetőt/tetőszerkezetet, az ingatlan villamos hálózatát és csatlakozási módját, a védelmi dobozok és kábelnyomvonalak helyeit. Fontos, hogy nemcsak a tetőfedésnek kell megfelelőnek lennie, hanem a tetőszerkezetnek is, hogy elviselje a napelemek és a tartószerkezet súlyát.
Milyen lépésekből áll a napelemes rendszer telepítése?
1. Előzetes ajánlat
2. Pontosított ajánlat
3. Helyszíni műszaki felmérés
4. Szerződéskötés, előlegfizetés
5. Igénybejelentő benyújtása, elbírálása
6. Csatlakozási dokumentáció összeállítása, benyújtása és elbírálása
7. Kivitelezés, részszámla kiegyenlítése
8. Fogyasztásmérő cseréje, üzembe helyezés, fennmaradó vételár megfizetése
A szerződéskötést követően mennyi idő alatt lesz kész a rendszerem?
A szerződés megkötését követően az engedélyeztetési folyamat következik, amelynek átfutási ideje az illetékes elosztói engedélyestől függ, de átlagosan 1,5 hónap. Az engedélyeztetést követően telepíthető a napelemes rendszer, aminek várható telepítési ideje 1 nap. Nagyobb vagy bonyolultabb rendszerek esetén fordulhat elő, hogy több napot vesz igénybe a kivitelezés. A telepítést követően a készre jelentésre kerül sor az illetékes elosztói engedélyes felé, ezt követően készül el a módosított Hálózati szerződés és az AD-VESZ mérőóra cseréje.
A napelemes rendszer előnyei
Milyen előnyökkel jár a napelemes rendszer telepítése?
A környezetvédelmi előnyökön túl a napelemes rendszer üzemeltetése gazdasági előnyt is jelent az Ön számára, hiszen a hatályos jogszabályi környezet által biztosított szaldóelszámolás megteremti annak lehetőségét, hogy akár nullára csökkentse éves villamosenergia-költségeit. Ezenfelül növelheti ingatlana értékét, és hozzájárulhat a Föld tisztább, élhetőbb jövőjéhez.
Hogyan védi a környezetet egy napelemrendszer?
Napelemes rendszer telepítésével villamosenergia-felhasználásának jelentős részét közvetlenül megújuló energiaforrásból fedezheti, hozzájárulva ezzel a globális felmelegedésért felelős üvegházhatású gázok és egyéb, a hagyományos villamosenergia-termeléssel együtt járó káros anyagok kibocsátásának mérsékléséhez.
Mennyit ér a napelemes rendszer által előállított villamos energia?
A HMKE által termelt villamos energia egységára, amíg a hálózatba betáplált villamos energia mennyisége az elszámolási időszakban nem haladja meg a hálózatból vételezett energia mennyiségét, egyenlő a teljes végfogyasztói árral (energiakereskedelmi díjak + forgalomarányos rendszerhasználati és egyéb díjak + áfa, azaz kb. 37-38 Ft/kWh). Ha az elszámolási időszakban a hálózatba táplált villamos energia mennyisége nagyobb, mint a vételezett energia, akkor a többletért a villamosenergia-kereskedő, illetve egyetemes szolgáltató – számla ellenében – a HMKE üzemeltetője által felhasználóként fizetendő energiakereskedelmi díjnak megfelelő árat köteles fizetni (kb. 14 15 Ft/kWh). A hatályos jogszabályi környezetből következően a HMKE méretezésének gazdasági optimumát a saját felhasználás mértéke határozza meg. Ettől csak akkor javasolt eltérni, ha a fogyasztási helyen a jövőben a villamosenergia-felhasználás jelentős mértékű növekedése várható.
A fűtési költségeimet is csökkenthetem napelemes rendszerrel?
Igen. A telepített napelemes rendszer az Ön kisfeszültségű villamos hálózatához kapcsolódik, így az ugyanehhez a felhasználói hálózathoz csatlakozó különböző, kiskereskedelmi forgalomban széles körben elérhető villamos központi, illetve helyiségfűtő készülékek villamosenergia-felhasználását is képes fedezni. Természetesen a fűtési hőigények és a napelemes rendszer termelésének szezonalitásai közötti különbségek miatt ez alapvetően a jogszabályok által biztosított éves szaldóelszámolás mellett használható ki.