Opti Comfort kisokos
Válaszok a leggyakoribb kérdésekre
kérdések a hőszivattyúról
Milyen elven működik a hőszivattyú?
A hőszivattyú olyan fűtő/hűtő berendezés, amely az egyik oldalról kivont hőt a másik oldalra szállítja, tehát az egyik irányba fűt, a másikba pedig hűt. Mindenkinek van az otthonában „hőszivattyúja”, akinek van hűtőgépe vagy légkondicionáló berendezése. A hőszivattyús technológia tulajdonképpen a hűtőgép működési elvének a fordítottja. Míg a hűtőgép a készülék belsejében található meleg levegőt szállítja a készüléken kívülre, addig a hőszivattyú a külső környezetből vonja ki a hőt, és szállítja azt az épület belsejébe. Több hőszivattyútípus létezik, amelyek abban különböznek, hogy milyen környezetből képesek kinyerni és leadni a fűtéshez vagy hűtéshez szükséges energiát.
Mit jelent, hogy a hőszivattyú egy egység energiából négy egység hőt állít elő?
A készülék működéséhez szükség van elektromos energiára, ez a hálózatból felvett energia jórészt a rendszer kompresszorát működteti. A fűtéshez, hűtéshez és a meleg víz előállításához szükséges energiát viszont már nem a hálózatból, hanem a környezeti levegőből nyeri ki a gép. A hőszivattyú akár a -15 °C-os külső hőmérsékletből is képes energiát kinyerni és ezzel meleget biztosítani. Így tud a hőszivattyú egységnyi felvett teljesítményből többszörös hasznos teljesítményt produkálni.
A hőszivattyú-készülékek legfontosabb mutatója a COP-érték (jósági fok), amely egy energiahatékonysági mérőszám. Azt mutatja, hogy 1 kW felhasznált energiával hány kW energiát tud termelni az adott készülék. Minél magasabb a COP-értéke, annál jobb hatásfokú a hőszivattyú. Minden egyéb elektromos fűtési mód (elektromos kazán, fűtőpanel stb.) maximum a felvett energiát tudja leadni, azaz 1 kW áramból maximum 1 kW fűtési célú energiát tud előállítani.
A hőszivattyú viszont 1 kW áramból akár 4-5-ször annyi energia előállítására is képes a készülék minőségétől és a külső hőmérséklettől függően.
Milyen előnyökkel rendelkezik egy hőszivattyús rendszer?
Jelentősen csökkennek a rezsiköltségek: Ha egy háztartás hőszivattyúval állítja elő a szükséges energiáját, havi energiafelhasználási költségei jelentősen csökkenni fognak. Bár a villamos energia ára jelenleg még magasabb a földgáz áránál, a hőszivattyú részben megújuló energiát állít elő, azaz a felhasznált energia nagy részét a környezeti levegőből nyeri ki. A költségeket tovább csökkentheti a kedvezményes tarifaelszámolás, ugyanis a hőszivattyúra – a megújuló volta miatt – kedvezményes tarifát lehet igényelni.
Az ingatlan értéke növekszik: Egy hőszivattyús rendszerre a tudatos felhasználók gyakran tekintenek egyfajta befektetésként, hiszen telepítése után jelentős és időtálló értéknövekedést ér el az ingatlanuk az alacsony működési költségeknek és a magas komfortfokozatnak köszönhetően.
Csökken a karbonkibocsátás: A hőszivattyús technológia környezetbarát és energiatudatos, mert a részben megújuló technológiának köszönhetően csökkenthető a karbonkibocsátás.
Egyszerűen és gyorsan telepíthető: Mivel a hőszivattyú villamos árammal működik, így a földgázüzemű berendezésekkel összevetve további előnyként lehet említeni, hogy a telepítés folyamata lényegesen egyszerűbb, gyorsabb és biztonságosabb.
Mit jelent az, hogy a hőszivattyú monoblokk típusú?
A levegő-víz hőszivattyú két fajtáját különböztetjük meg: az osztott (split) és a monoblokk rendszerű készülékeket. Az osztott rendszerrel szemben a monoblokk hőszivattyúnál egy kültéri készülékünk van (beltéri nincs), melyben a hűtőkör egy gyárilag összeépített rendszerben kering. A működési elv mindkettőnél ugyanaz, de a monoblokk készüléknél a kültéri blokkban van gyárilag elhelyezve minden, amit az osztott rendszernél egy kültéri, egy beltéri egység és a köztük utólag kiépített hűtőkör tartalmaz.
Hol helyezhető el a hőszivattyú?
A monoblokk hőszivattyút kültéren kell elhelyezni, a megfelelő rögzítést, az elektromos betáplálást és a keletkező kondenzvíz elvezetését megoldva. Legjobb megoldás talajon, gumibakra állítva elhelyezni a készüléket, hogy a rezgést semmilyen mértékben ne tudja átadni az épületnek.
Mennyire lesz zajos a készülék?
Egy hőszivattyú telepítésénél – nem alaptalanul – előtérbe kerülnek a zajkomfort szempontjai is. A készülék kiválasztásakor figyelembe kell venni, hogy a gyártói katalógusban megadott hangnyomásszint megfelel-e a rendeleti előírásoknak. A zajforrás egyrészt a folyamatosan működő kompresszor és fűtési szivattyú, másrészt a nagy légmennyiséget megmozgató ventilátor. Gyakorlati tapasztalatok szerint általában nem a gép saját zajterhelése okozhat problémát, hanem a falfelületről visszavert zaj, ami a nem megfelelő elhelyezésre vezethető vissza. Kollégáink a tervezés során figyelembe veszik azokat a szempontokat, melyek a készülék legoptimálisabb elhelyezését biztosítják.
kérdések a felületfűtés/– hűtésről
Mit jelent a felületfűtés/-hűtés?
A felületfűtést padlófűtéssel, mennyezetfűtéssel vagy falfűtéssel alakíthatjuk ki. A hőszivattyús készülék fűtési üzemmódról hűtési üzemmódba kapcsolható a termosztát használatával, ezt nevezzük reverzibilis üzemmódnak. Így tud a hőleadó felület fűteni és hűteni is.
Az Opti Comfort rendszerek mennyezeti hőleadók és gipszkarton álmennyezet telepítésével vannak kialakítva.
Milyen előnyökkel rendelkezik a felületfűtés/-hűtés?
Komfortos: Az alacsony hőmérsékletű felületfűtés sugárzó fűtés, ami azt jelenti, hogy a konvekciós hőleadással szemben komfortosabb és energiatakarékosabb is, mivel ugyanaz a
helyiség-hőmérséklet jobb hőérzetet biztosít. A mennyezeti hőleadással való hűtés és fűtés során a száraz szerelési mód (gipszkarton álmennyezet) miatt a hőnek csak egy kb. 1 cm-es kartonrétegen kell áthatolnia, ezáltal jobb a hőleadás, könnyebben és gyorsabban szabályozható a hőmérséklet. Ennél a hőleadásnál tud érvényesülni a helyiségenkénti szabályozás, így tudunk a helyiségek eltérő hőigényére reagálni és ezzel maximális energiamegtakarítást elérni.
Költséghatékony: A felületi hőleadás a komfortérzeten túl az üzemeltetési költségeket tekintve is kedvező megoldás, mivel ezzel a hőleadótípussal lehet a legalacsonyabb előremenő vízhőmérséklet mellett biztosítani a kért helyiség-hőmérsékletet.
Egészséges: A felületfűtés/-hűtés a lakótérben egészséges környezetet biztosít, hiszen teljes egészében sugárzó fűtésről van szó, nincs konvekciós hatása, azaz a hőleadás nem jár légmozgással, levegőáramlással, ezáltal kifejezetten ajánlott allergiások számára is. A felületfűtés/-hűtés során nincs legionella (pangó vizek környezetében élő baktérium), és mivel nincs levegőcirkuláció, nem kedvez a vírusok terjedésének sem.
Kényelmes: Esztétikus belteret biztosít, hiszen nincsenek látszó gépészeti elemek a lakótérben. A rendszer könnyen telepíthető, gyors és tiszta munkavégzést garantál. Mivel nincsenek mechanikus alkatrészek, nem fordul elő korrózió és vízkőlerakódás, ezért ez a fajta hőleadó rendszer karbantartásmentes.
Miért felületi hőleadót célszerű választani a hőszivattyúhoz?
Technológiájából adódóan a hőszivattyú alacsony hőmérsékletű vizet állít elő, így ahhoz, hogy ugyanazt a helyiség-hőmérsékletet tudjuk biztosítani, nagyobb felületű hőleadó szükséges.
Radiátoros hőleadó rendszert nem ideális hőszivattyúval alkalmazni, mivel a hőszivattyú által termelt alacsony hőmérsékletű, 30-45 °C-os fűtővízzel csak a nagy felülettel rendelkező felületfűtési rendszerek tudnak hatékonyan működni. Ezen túlmenően a radiátorok hűtésre sem a legideálisabbak, mert a hőleadó felületen a levegő páratartalma kicsapódhat, ami csepegő vizet és korrodáló radiátorokat eredményez.
A padlófűtést önmagában ritkán alkalmazzák egy ház fűtési hőigényének kielégítésére, legtöbbször radiátoros körök kiegészítő fűtéseként telepítik. A padló mint felületi hőleadó nem alkalmazható hőszivattyúval, mert a hűtés nem oldható meg vele. A falfűtést ritkán alkalmazzák, mert akadályozza a bútorok, képek, függönykarnisok, lámpák elhelyezését.
Az Opti Comfort rendszert mennyezeti hőleadóval építjük ki a maximális fűtés és hűtés, valamint a helyiségenkénti szabályozhatóság biztosítása érdekében.
Milyen elemekből áll az Opti Comfort mennyezeti hőleadó rendszere?
A rendszert alacsony hőmérsékletű felületfűtő/-hűtő panelekkel és a legújabb gipszkartonok beépítésével alakítjuk ki, melyek kifejezetten hűtő-fűtő mennyezethez készülnek, jobb a hővezetési tényezőjük, tűzállók és vékonyabbak a hagyományosnál, így az álmennyezet csupán 7 cm-rel csökkenti a belmagasságot.
kérdések a használatimelegvíz–készítésről
Hogyan állítja elő a rendszer a használati meleg vizet?
A használati meleg vizet szintén a hőszivattyú állítja elő, mégpedig előnykapcsolással. Ez ugyanazon az elven működik, mint egy kombi gázkazánnál, azaz melegvíz-vételnél egy háromjáratú szelep előnybe helyezi a melegvíz-termelést a fűtéssel szemben. A használatimelegvíz-tárolók szigeteltek, és belül egy nagy felületű hőcserélővel rendelkeznek, amely biztosítja a gyors felfűtést. Ezenfelül a használatimelegvíz-tárolók elektromos fűtőpatronnal is kiegészíthetők. Mivel a hőszivattyúk alacsony hőmérsékletű víz előállítására képesek, így használati meleg víz előállításakor arra kell törekedni, hogy a lehető legalacsonyabb melegvíz-hőfokot állítsuk be kívánt vízhőmérsékletként – ez fürdésre jellemzően a 42 °C.
Hogyan védi a használatimelegvíz-előállító rendszer az egészségemet?
A fürdéshez használt vízhőfok kedvező feltételeket teremt a legionellának, egy vízben élő baktériumnak. Magasabb hőmérsékleten a szaporodási üteme csökken, illetve 60 °C felett a baktérium elpusztul.
A fertőzés megakadályozása érdekében az OPTI Comfort rendszer a használati meleg vizet rendszeresen, meghatározott időközönként magas hőmérsékletre felfűti a hőszivattyús készülékbe gyárilag épített elektromos fűtőpatron vagy ennek hiányában a használatimelegvíz-tárolóban elhelyezett elektromos fűtőpatron segítségével.
egyéb kérdések a rendszer működéséről
Mekkora a rendszer helyigénye a lakáson belül?
Beltérben egy automatikadobozt, egy gépészeti szerelvényeket tartalmazó dobozt és egy használatimelegvíz-tárolót helyezünk el. Ezek a berendezések nem foglalnak nagyobb helyet, mint egy gázkazános rendszer.
Miért fontos a csőhálózat hidraulikai méretezése?
A csőhálózat hidraulikai méretezése tulajdonképpen a megfelelő csődimenziók, csőátmérők meghatározását jelenti. A rendszer megfelelő méretezésével és tervezésével tehát megteremtjük a lehetőséget arra, hogy a legjobb energiahatékonysági mutatókkal és hatékonysággal működjön a rendszer.
Az MVM Optimum Zrt. tapasztalt szakemberei a helyszíni felmérés során Önnel egyeztetve jelölik ki az egységek helyét, a vezetékek útvonalát, megvizsgálva a helyiségek lehetőségeit, és figyelembe véve az Ön személyes igényeit és elvárásait.
Nem fog a készülék hideg időben, egy hosszabb áramszünet esetén elfagyni?
A monoblokk hőszivattyú egy kültéri egységből áll, ebben az egységben kering a hűtőközeg, illetve ide van beépítve az a hőcserélő is, amely a hőszivattyús kört és a fűtési kört szétválasztja, ezért idáig el kell hoznunk a fűtési kört is. Ez azt jelenti, hogy a fűtési kör egy rövid szakasza kültérre kerül. Ebben az esetben fellép az elfagyás veszélye. Alapesetben az elfagyás ellen a gép automatikusan védi a rendszert; ha hosszabb időre leáll a fűtés, időnként beindul a fűtési keringtető szivattyú. Probléma akkor léphet fel, ha a fűtés azért áll le, mert áramkimaradás lép fel, ekkor ugyanis a cirkuláció sem működik. Van megoldásunk!
Az OPTI Comfort rendszerekbe épített monoblokk készülékek fagyvédelmi rendszerrel vannak ellátva, így biztosítva vannak az áramszüneti fagyveszély ellen.
Kombinálható a régi radiátoros rendszerem a hőszivattyúval?
Radiátoros hőleadó rendszert nem javaslunk hőszivattyúval alkalmazni. A radiátoros fűtési rendszerek 55-60 °C-os előremenő vízhőmérsékletre lettek tervezve, ott tudják leadni névleges teljesítményüket. Ezzel szemben a hőszivattyú alacsonyabb hőmérsékletű közeget állít elő, optimálisan 30-35 °C-os kilépő vízhőmérsékletre lett tervezve, itt tudja elérni az optimális teljesítményét. Ha kilépünk ebből a tartományból, akkor a berendezés hatékonysága csökkenni fog az ígért értékhez képest. A hőszivattyú által termelt alacsony hőmérsékletű fűtővízzel csak a felületfűtési (padló-, mennyezet- és falfűtési) rendszerek tudnak hatékonyan működni, megfelelő épületszigetelés és tökéletesen záródó, szigetelt nyílászárók mellett. Természetesen meg lehet emelni a hőszivattyúk kilépő vízhőmérsékletét akár 60 °C-ig is, de ebben az esetben a rendszerünk áramfelvétele megnő, így a hatásfoka romlik. Ezen túl a radiátorok hűtésre sem a legideálisabbak, mert a hőleadó felületen a levegő páratartalma kicsapódhat, ami csepegő vizet és korrodálódó radiátorokat eredményez. A hőszivattyú leginkább alacsony hőmérsékletű felületfűtésben és -hűtésben hasznos igazán.
Hogyan működik a hőszivattyús rendszer vezérlése?
Ahhoz, hogy ezt az energiahatékony rendszert a mindennapi életben a felhasználó szokásaihoz igazítva lehessen működtetni, kell egy jól funkcionáló vezérlés. A rendszer vezérlése garantálni tudja, hogy a hőtermelő és hőleadó oldal képes optimálisan, a felhasználók igényeire reagálva, a lehető legjobb energiahatékonysággal működni.
Az Opti Comfort rendszer vezérlését az automatika biztosítja, így egy olyan okosotthonrendszert kap az ügyfél, mely kompatibilis más gyártók termékeivel, azaz márkafüggetlenül bővíthető.
A helyiségtermosztátok mérik a hőmérsékletet és a relatív páratartalmat helyiségenként. Ezek a termosztátok adják az indítójelet a hőszivattyú számára, ha fűtési vagy hűtési igény keletkezik. A termosztátoknak van még egy nagyon fontos szerepük: hűtésnél védik a mennyezetet a párakicsapódástól. Ha a helyiség páratartalma eléri a harmatpontot (egy olyan hőmérsékletet, amely alatt a felületeken kicsapódik a levegő páratartalma), a termosztát leállítja az adott helyiség hűtését.
Az Opti Comfort rendszerrel a precíz érzékelőknek, vezérlésnek és a különböző időprogramoknak, időjárás-követő szabályozásnak köszönhetően jelentősen csökkenthető az energiafelhasználás.
Mit jelent, hogy H tarifát vehetek igénybe a rendszerhez?
Az Opti Comfort rendszerhez telepített monoblokk hőszivattyúhoz biztosítjuk a kedvezményes díjszabású H tarifa igénybevételének ügyintézését, valamint az
ahhoz szükséges teljes körű kivitelezést.
A H tarifa jellemzői:
• Gazdaságos és környezetbarát hőszivattyú-berendezésekre vonatkozó villamosenergia-tarifa, mely az ország egész területén elérhető.
• Díja 30-40%-kal kedvezőbb, mint a (normál) A és B tarifáé.
• Október 15-től április 15-ig vehető igénybe, de a nap 24 órájában rendelkezésre áll.
• Főleg fűtésre használható – fűtési idényben a kedvezményes H tarifa kerül kiszámlázásra, míg az ezen kívüli időszakban (pl. nyáron hűtési üzemmódban) a normál A1-es tarifa.
• Külön mért, kéttarifás mérőberendezés (2 villanyóra) szükséges hozzá.
kérdések az opti comfort rendszerről
Miből áll az Opti Comfort rendszer?
Az Opti Comfort egy komplex otthoni komfortrendszer, amely megújuló erőforrást használva biztosítja a ház fűtését, hűtését és használati meleg vízzel történő ellátását.
A rendszer a következő elemekből áll:
1. hőtermelő: monoblokk rendszerű levegő/víz hőszivattyú
2. hőleadó: mennyezeti felületfűtés és -hűtés
3. használatimelegvíz-tároló
4. helyiségenként, okostelefonos alkalmazással vezérelhető rendszer
Milyen lépésekből áll a rendszer kiépítése?
1. Helyszíni műszaki felmérés: az MVM Optimum Zrt. szakemberei a helyszínen felmérik az épület műszaki paramétereit, hőigényét és az Ön felhasználói szokásait, ezt követően megtervezik a felmért adatokhoz ideálisan illeszkedő rendszert.
2. A rendszer megtervezése, hidraulikai méretezése, bordaváz és panelkiosztások megtervezése, a vezérlés tervezése.
3. A kivitelezés folyamata: anyagbeszerzés, hőszivattyú telepítése, gépészet, automatika kiépítése, kettős bordaváz kialakítása, panelek elhelyezése, osztó-gyűjtők elhelyezése, idomok, kötések elkészítése, rendszerfeltöltés, nyomáspróba, próbaüzem, légtelenítés, beszabályozás, gipszkartonozás.
4. Kedvezményes H tarifa ügyintézése.
5. H tarifás mérőhely kialakítása.
6. H tarifás mérőóra felszerelése.
7. A rendszer üzembe helyezése.
8. Kezelési ismeretek átadása.
9. A rendszer műszaki átadása.
10. Üzemeltetés.
Mennyi időt vesz igénybe a rendszer kiépítése?
A kivitelezést helyszíni felmérés, egyéni tervezés, ajánlatadás és szerződéskötés előzi meg.
A helybeni kivitelezés teljes folyamata ideális esetben 5 nap alatt megtörténik. Ez idő alatt szakértő csapatunk kiépíti a teljes rendszert, festéskész állapotban adva át az érintett felületeket. A minél gyorsabb és zökkenőmentesebb munka érdekében erre az időre a lakóknak célszerű kiköltözniük az ingatlanból.
Igénybe vehetem az 50–os otthonfelújítási támogatást a rendszer kiépítésére?
A szükséges feltételek teljesülése esetén természetesen igen, hiszen az Opti Comfort rendszer kiépítése fűtéskorszerűsítésnek számít, amely a rendelet által meghatározott felújítási munkálatok közé sorolható.
Miért egyszerű a rendszer karbantartása?
Az Opti Comfort rendszer hőleadó része magas minőségű csövekből és idomrendszerből épül fel, biztosítva a hosszú élettartamot. Nincsenek mechanikus alkatrészek, se korrózió, se vízkőlerakódás, ezért gyakorlatilag karbantartásmentes.