
Energiaköltségek csökkentése hatékonyabb épületgépészeti megoldásokkal
Az energiaárak emelkedésével egyre több területen válik a költségcsökkentés eszközévé az energetikai hatékonyság növelése. A takarékosság egyik kézenfekvő módja a szivárgások és veszteségek csökkentése, valamint az épületek energetikai korszerűsítése. A kereskedelmi létesítményekben viszont nem elég a praktikum: a cél az, hogy az üzletterek ne csak az ott dolgozókat, hanem a vásárlókat is maximálisan kiszolgálják.
Legyen szó raktárépületekről, nagykereskedelmi áruházakról vagy kiskereskedelmi egységekről, az épületek kialakítása – az anyagválasztástól kezdve az elosztáson át – lehetőség szerint a funkciót szolgálja. Ez a funkcionalitás egészült ki az utóbbi években azzal, hogy minél több vállalat törekszik a költséghatékony működésre. Ez egyszerre jelenti a tartós kivitelezést, a karbantartási szükséglet minimalizálását és az energiahatékonyságot is, amit nem csak az épületgépészeti rendszerek helyes megválasztásával érhetnek el. Számos egyéb módja van annak, hogy egy épületet energetikai szempontból korszerűsítsünk, illetve már a tervezés során odafigyelhetünk néhány alapvető elvre. Ezeket gyűjtöttük össze cikkünkben.
Miért van szükség az energiahatékonyságra?
Bár az energetikai hatékonyságot célzó beruházások azonnali kiadásokat jelentenek, már néhány év távlatában megtérülhetnek, hosszú távon pedig tartós költségmegtakarítás érhető el velük. A költségek leszorításában további pályázatok, illetve adókedvezmények is szerepet játszanak, amelyek hatékonyságnövelő felújításokra használhatók fel.
Ugyanakkor fontos érv a korszerűsítés mellett az is, hogy ezzel fenntarthatóbbá tehetők a létesítmények. Ez nem csak üzletpolitika: a környezetvédelem melletti elköteleződés a vásárlók és a látogatók számára is fontos lehet, ezért az ügyfelek felé is értéket közvetíthetünk azzal, ha a felelős gondolkodás látszik a beruházásokon.
Az üzletek belső kialakítása, a tudatos tervezés hozzájárul ahhoz is, hogy az ügyfelek kellemes környezetben vásároljanak. Ez egyaránt igaz az élelmiszerüzletekre, a ruházati boltokra és a nagykereskedelmi áruházakra is.
Az MVM Optimum szakértői támogatást nyújt már a tervezés fázisában is. Szakembereink az energetikai felmérések és felülvizsgálat során segítenek meghatározni, hogy az épület mely elemeinek felújításával, korszerűsítésével érhető el szignifikáns energiamegtakarítás. A felülvizsgálat által kijelölt fejlesztési irányok alapján célzott koncepciótervek készíthetők, amelyek számokkal is alátámasztják az elérhető energiamegtakarítás mértékét.
Partnereink számíthatnak ránk a tervek kivitelezésében is. Épületgépészeti megoldásokban, korszerűsítésben, hűtés- és fűtésrendszerek átalakításában és épületfelügyeleti rendszerek telepítésében is segíthetünk.
Mitől lehet energetikailag fenntarthatóbb egy áruház vagy egy raktárépület?
Az energiahatékonysági lehetőségeket minden esetben a már rendelkezésre álló épület vagy a tervezett egység adottságai, illetve a funkciók határozzák meg. Ezt részben a berendezések kiválasztásával, az épület kialakításával, továbbá az energiatermelési lehetőségek használatával tehetjük fenntarthatóbbá. Attól függően, hogy milyen célú épületről beszélünk, jelentős eltérések lehetnek az egyes típusok között, így most gyakran előforduló példák segítségével fogjuk bemutatni azokat a kiemelt területeket, amelyekkel mindenképpen szükséges foglalkozni a korszerűsítés tervezése során. Ezek a következők:
- Fűtés- és hűtésrendszer, légtechnikai rendszerek
- Világítás
- Épületautomatikai és -felügyeleti rendszerek
- Homlokzati és tetőszigetelés
- Napelemrendszer, energiatermelés
Az épület levegő-hőmérsékletének megfelelő értéken tartása, a klimatizáció kényelmi és árubiztonsági szempontból is nélkülözhetetlen. Az élelmiszerüzletekben, szuper- és hipermarketekben a fókusz a nagy hűtőkapacitás megteremtésén, fenntartásán és a hatékony hulladékhő-hasznosításon van. Biztosítani kell az élelmiszerek számára megfelelő hőmérsékletet, ugyanakkor azt is, hogy a vásárlók is komfortosan töltsék el az időt az épületben. A hűtött területek leválasztása, szigetelése, a hűtők burkolása, az ajtók és függönyök felszerelése már önmagában is sokat segíthet, de energiamegtakarítást eredményezhet az is, ha a hűtés energiaszükségletét megújuló forrásból, például egy helyi napelemes rendszerből nyerjük. Fenntartható döntés az is, ha a hűtők hulladékhőjét az épületen belül hasznosítjuk, akár másik terület fűtésére.
A barkácsáruházakban vagy a nagyobb belmagasságú, egyterű üzlethelyiségekben a megfelelő légtechnikai korszerűsítések hozhatnak jelentős energiamegtakarítást. Az épületgépészeti rendszerek telepítési helyét is érdemes átgondolni: a lapos tetős épületek tetején ugyan könnyen elhelyezhetők a gépek, ám a tűző nap és az időjárás gyakrabban okozhat meghibásodást az elhelyezés miatt. Ez a karbantartási költségeket növelheti meg. Ugyanakkor a tető a megfelelő tartószerkezetek használatával alkalmas lehet napelemes rendszer telepítésére is, ami fenntartható zöldenergia-forrást jelent a vállalat számára, ráadásul az energiaárak megugrása miatt a megtérülési idő is jelentősen rövidebb.
Bevásárlóközpontokban található üzletekben, illetve ruházati kiskereskedelmi egységekben rendszerszinten érdemes a világítással foglalkozni, mivel a vásárlók kényelmét szolgálja a megfelelő bevilágítás is. A nagyobb plázákban található üzletekben nincsenek ablakok, amelyek a természetes fényt beengednék, így a belső térben kell megfelelő világítást kialakítani a hiányzó fény pótlására. Ez igen nagy teljesítményt igényelhet, ezért mindenképpen LED-es és hosszú élettartamú, megbízhatóan működő, energiatakarékos lámpatesteket javaslunk beépíteni. A rossz minőségű, kellemetlen színhőmérsékletű világítás a termékek bemutatását is ellehetetleníti, ugyanakkor a feleslegesen sok fény vagy a rosszul megválasztott világítótestek kényelmetlenné tehetik a vásárlást.
A világítás, a megfelelő klimatizáció és a kényelmes elrendezés mind-mind olyan szempontok, amelyek a vásárlói élményen keresztül is hathatnak a bevételekre.
A megfelelő épületszigetelés hozzájárul a hőmérséklet szinten tartásához, illetve a környezeti hatásokkal szembeni ellenálláshoz, a klimatizálási költségek leszorításához. Ezért a korszerűsítés egyik alapvető lépése lehet a meglévő épület szigetelése vagy az építés előtt álló épületszerkezet szigetelésének tervezése. Fokozottan igaz ez a raktárépületek és a hűtőházak esetén, ahol igen nagy belmagassággal vagy nagy energiaigénnyel előállított speciális hőmérséklettel kell számolnunk.
Néhány példa arra, hogy milyen megtakarítást érhet el
Amennyiben a korábbi fénycsöveket vagy fémhalogén lámpatesteket korszerű, LED-es fényforrásokra cserélik, a világításra fordított energiaköltségek 30-60 százalékos csökkenésével számolhatnak. Kisebb légterű üzletekben (például ruházati áruházakban) további megtakarítást jelent, hogy a LED-es világítótestek kevesebb hőt termelnek, így csökkennek a hűtés költségei is.
A légtechnikai rendszerek cseréje költséges beruházásnak tűnhet, ugyanakkor a jelenlegi rendszer életkorától függően akár 40-70 százalékos energiamegtakarítás is elérhető. A fejlesztés új berendezéseket, bővítést vagy a vezérlés fejlesztését is jelentheti, de az átalakítással hosszú távon mindenképpen nyerhet a beruházó. A fiatalabb légtechnikai rendszerrel szerelt épületekben is minimum 5 százalékos megtakarítás érhető el.
Mire számíthat a beruházás után?
Ahhoz, hogy valódi megtakarításokat érjen el, alapos felülvizsgálatra, illetve tervezésre lesz szüksége, amelyek megvalósítását rábízhatja szakembereinkre.
Forrásbevonás tekintetében is szerencsés időszak a mostani: egymást érik a pályázati források, illetve az energiahatékonysági adókedvezmény is amellett szól, hogy érdemes belevágni a korszerűsítésbe.
A következőkben egy légtechnikai beruházás eredményeit ismertetjük. Egy ruházati szaküzletben egy EKR-projektet (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) hajtottak végre, ami szabályozható ventilátorok beépítését jelentette. A korábban használt légtechnikai rendszer ki-be kapcsolható ventilátorokat tartalmazott, további szabályozási lehetőséggel nem rendelkezett. Az új IE4 osztályú villanymotorok magasabb hatásfokkal, kisebb veszteséggel üzemelnek, fokozatmentes szabályozási lehetőséggel vannak ellátva – így a szükséges légmennyiség folyamatosan az igényekhez igazítható –, ezáltal jelentős energiamegtakarítás érhető el. Az új légtechnikai berendezések hővisszanyerővel szereltek, ennek köszönhetően a fűtési és hűtési energia jelentős része is megtakarítható. A berendezések kialakításuk miatt csendesebbek, komfortosabb környezetet biztosítanak.
A frissen beépített ventilátorok ugyanabban a kb. 36 750 köbméteres légtérben dolgoznak, mint a korábbiak, más átalakítás, amely a légtechnikai rendszer hatékonyságát érintené, nem történt. Az új ventilátorok 95 000 m3/h befúvással és 100 000 m3/h elszívással üzemelnek. Az alábbiakban látható, milyen eredménnyel:
Az EKR-ben az intézkedés által elért energiamegtakarítás számítási elvét úgy határozták meg, hogy a végsőenergia-megtakarítás mértékét az adott eszközre vonatkozó – irányelvben rögzített – minimumkövetelmény-referenciaértékhez képest kell meghatározni, ha a lecserélt eszköz életkora ezt indokolja. A példában az eszköz kora 10 év feletti volt, ezért nem a tényleges fogyasztását lehetett alapul venni, hanem a minimumkövetelményeknek megfelelő mértékű fogyasztást kellett meghatározni (amely ez esetben 203 210 kWh/év), és ehhez viszonyítani az új eszköz fogyasztását.
A fentiek szerint az EKR alapján elszámolható megtakarítás 55 600 kWh/év, azaz 200,16 GJ/év.
A légtechnikai beruházást a vezérlés és a hővisszanyerő rendszer fejlesztésével tovább lehet bővíteni, ezek a fejlesztések további megtakarításokat eredményeznek. A lehetőségek ritkán járnak egyedül: a legtöbb esetben már az EKR-auditon, illetve annak értékelésében nyilvánvalóvá válik, hogy számos módja van az energetikai korszerűsítésnek.
A korszerűsítési beruházások, illetve a fenntartható épületek tervezése a költségek leszorítása mellett üzleti előnyt is jelenthet. A környezetvédelem és a klímasemlegesség ma olyan vállalati célok, amelyeket a fogyasztók sokasága támogat, a felelős gondolkodást meghálálják. Ezért az ilyen beruházások marketingértékéről sem feledkezhetünk meg.
