
Napelemrendszerek telepítésének lépései
Egyre nagyobb a lakossági érdeklődés a napelemek iránt most már Magyarországon is. A napenergia hasznosításának gondolata praktikusan egy kalkuláció készítésével szokott indulni. De mi következik azután, hogy megszületett a döntés, hogy napelemrendszert szeretne ingatlanára? Cikkünkben részletesen bemutatjuk folyamatunkat, hogy mi történik a kapcsolatfelvételtől kezdve egészen addig, hogy az új napelemrendszer működésbe lép.
1. Kalkuláció, indikatív árajánlat
OPTI napelem-kalkulátorunkkal áramfogyasztásához igazított kalkuláció készíthető, melynek eredménye egy indikatív csomagár. A kalkuláció megkezdése előtt érdemes elolvasni korábbi cikkünket, amelyben támpontokat adunk kalkulátorunk használatához. Az indikatív (sztenderd vagy prémium) csomagár elfogadása és az elérhetőségi adatok megadása után egy visszaigazoló e-mail-üzenetet kap.
2. Fotó- és információbekérés, szerződéses árajánlat
Nagy hangsúlyt fektetünk a valódi igények, a fogyasztási adatok, illetve az ingatlan műszaki paramétereinek pontos feltárására azért, hogy minden ügyfelünk a számára optimális rendszert kapja. A visszaigazoló e-mailben található linken elérhető fotó- és információbekérő oldalunkon keresztül néhány információt, dokumentumot és fotót is kérünk.
Mindezek megadása természetesen nem jelent kötelezettségvállalást, azonban minél több információ áll rendelkezésünkre, annál pontosabb és személyre szabottabb napelemrendszert tudunk ajánlani. Az ajánlat elkészítése során szakértő kollégánk telefonon felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy az esetleges további igényeket is beépíthessük az ajánlatba. A megadott adatok alapján szakértőink elkészítik a szerződéses ajánlatot, amelyet e-mailben küldenek meg az érdeklődőnek.
Helyszíni felmérés
Ha a feltöltött adatok, információk és képek nem szolgáltatnak elegendő információt, vagy a technikai körülmények megkövetelik, akkor helyszíni felmérésre is sor kerülhet, de alapesetben ez a szerződéskötést követően történik.
3. Szerződéskötés
A szerződéses ajánlatot egy adatbekérővel együtt kapja meg az ügyfél. Az adatok beérkeztével készül el a szerződés.
A szerződés aláírása után 3 munkanapon belül előleg fizetésére van szükség, amely jelenleg 254.000 Ft. A befizetést előlegszámlával igazoljuk vissza az összeg beérkezésétől számított 8 napon belül. A teljes összeg fennmaradó részét a telepítést követően szükséges kiegyenlíteni. A kapcsolatfelvételtől számítva akár 10-15 napon belül megtörténhet a szerződéskötés, ami természetesen nagymértékben függ attól, hogy milyen gyorsan kapjuk meg az ügyféltől a szükséges információkat, és szakértőink mennyire leterheltek.
4. Áramszolgáltatói igénybejelentés és Műszaki Gazdasági Tájékoztató (MGT)
A szerződés aláírásával eldőlt, hogy hamarosan egy új napelemrendszer állhat munkába az Ön otthonában! Először nekünk, mint kivitelezőnek, tájékoztatnunk kell az áramszolgáltatót, hogy egy új háztartási kiserőmű csatlakozására kell számítania. Ezt hivatalosan áramszolgáltatói igénybejelentésnek nevezzük.
Az áramszolgáltató az elbírálási folyamat során megvizsgálja, hogy a közcélú hálózat alkalmas-e a napelemes rendszer telepítésére, szükség van-e a mérőhely szabványosítására, rendelkezésre áll-e megfelelő amperitás és fázisszám, illetve az inverter megfelel-e a szükséges paramétereknek. Bizonyos szolgáltatók esetén most derülnek ki az esetleges felmerülő további költségek, pl. az óracsere díja. Az elbírálás hivatalosan maximum 30 napot vehet igénybe, de a beadott igények mennyiségének függvényében ez az időtartam megnövekedhet. A szolgáltató egy Műszaki Gazdasági Tájékoztató (MGT) dokumentummal igazolja, hogy mindent rendben talált, és a maga részéről felkészült az új napelemrendszer csatlakoztatására.
A szerződéskötést követően párhuzamosan elindul egy másik folyamat is, a helyszíni műszaki felmérés. Amíg az engedélyeztetés zajlik, a műszaki kivitelezői csapat kimegy az ügyfélhez, hogy személyesen is ellenőrizze a következő kulcsfontosságú technikai feltételeket:
- a tető statikai állapotát,
- az ügyfél villamos hálózatát (védőföldelés, mért fővezeték, főelosztó állapota/megléte),
- a mérőszekrényt.
A napelemrendszer kivitelezéséig az esetleges technikai problémákat orvosolni, javítani kell. A fentiek érintik a napelemes rendszer megvalósítását, azonban nem tartoznak a napelemes rendszer kivitelezési munkálatai közé. Normál esetben a napelemes rendszer telepítése egy szabványos mérőhelyi/főelosztói állapotokba történő becsatlakozást jelent. Az előkészítő munkálatok azonban esetleg más jogosultságok, egyéb szaktudás meglétét igénylik, és akár több napig elhúzódhatnak, ami a telepítés idejét is befolyásolhatja. Ha szükséges, tudunk ajánlani szakembereket az egyéb felmerülő problémák megoldására, de mivel ezek tőlünk és a napelem telepítésétől független feladatok, természetesen az ügyfelek által ismert szakemberek bevonása is elfogadott. A szükséges beavatkozások értelemszerűen nem képezik a napelemrendszer telepítésére adott árajánlatunk részét, hiszen attól teljesen független, előre nem kalkulált műveletek, és más jellegű szakértelmet is megkövetelnek.
Ez a helyszíni műszaki felmérés azért is jó és hasznos, mert ügyfelünk ekkor minden, a kivitelezést érintő kérdésére konkrét választ kaphat, illetve a kivitelezőkkel együtt határozhat meg bizonyos részleteket, egyedi igényeket, például:
- pontosan hová kerüljenek a napelempanelek,
- merre vezessük el a vezetékeket,
- hová kerül az inverter és a szükséges védelmi dobozok.
Ha minden részlet tisztázódott, és mindenki elégedett, akkor nem marad más hátra, mint megvárni az engedélyek beérkezését és egyeztetni a telepítés időpontját.
5. Tervezés, csatlakozási dokumentáció elfogadása
A Műszaki Gazdasági Tájékoztató megérkezését követően megkezdődik a napelemes rendszer tervezési fázisa. A tájékoztató és az előzetes műszaki paraméterek alapján szükséges a szolgáltatói követelményeknek megfelelő tervdokumentáció készítése, amelyet minden esetben egy erre jogosult tervező készít el. A tervdokumentációk nem egyediek, így az elkészítésük és a benyújtásuk viszonylag gyorsan megtörténik. Az elosztói engedélyesnek a benyújtást követően hivatalosan 30 nap áll rendelkezésére a tervdokumentáció elbírálására (ez az időtartam azonban a beadott igények mennyiségének függvényében megnövekedhet). Ha a tervdokumentáció elbírálása megtörtént, egy jóváhagyó levél kiküldésével jelzik, hogy a napelemes rendszer telepíthető. A tervdokumentáció legfontosabb része az ún. egyvonalas rajz. Ennek paraméterei alapján történik meg a rendszer telepítése, és a napelemrendszer beüzemelésénél ennek alapján fogják a szerelők minősíteni a rendszert.
6. A napelemes rendszer telepítése
Ha megvannak az engedélyek, és megtörtént a helyszíni műszaki felmérés, akkor meg lehet határozni a telepítés napját. Egyébként ez valóban egynapos munka, az esetek nagy többségében reggel kezd és délutánra végez is a csapat. Függ ez természetesen a napelemes rendszer méretétől és a telepítési körülményektől is. A munkálatok párhuzamosan (és/vagy egymást követően) zajlanak: a tartósíneket, majd a paneleket a tetőn rögzítik a kollégák, amíg az ingatlanban zajlik a villanyszerelés.
A tetőn zajló munkálatok a következő lépésekben történnek:
- A tető és a munkaállomás kialakítása a telepítéshez (tetőcserepek feltolása, állványozás stb).
- A síntartó kampók helyét felmérik, majd felszerelik a tető tartószerkezetére.
- A kampókba illesztve rögzítik az alumíniumsíneket.
- A sínekre rögzítik a megfelelő rögzítőkkel (ún. vég- és köztes leszorítókkal) a napelempaneleket, és kialakítják a DC-oldali kábelezést.
Eközben odalent sem tétlenkednek a kollégák:
- Felszerelik az invertert.
- Felszerelik a védelmi dobozokat.
- A napelemek kábelezését lehozzák az inverterhez, integrálják a védelmi berendezéseken keresztül az inverterbe. Kiépítik az érintésvédelmet, és ezt követően az inverter kábelezését beépítik az ingatlan elektromos hálózatába.
- Kialakítják az érintésvédelmet és kiállítják a szakszerű dokumentációt.
- Ha minden készen áll, a rendszert bekapcsolják egy próbaüzemre, majd leállítják.
Fontos tudnivalók a napelemek felszerelésével kapcsolatban:
- Nem kell tartani attól, hogy az ingatlan valamely része (például a fal vagy ereszcsatorna) megsérül, a profi módon végzett szereléssel nem járnak együtt ilyen problémák.
- A kábelezés esztétikus, zárt módon van megoldva.
- Vésésre csak speciális igény esetén kerül sor.
- Természetesen a napelemek tartószerkezete nem okozhat beázást.
- A magasság nem akadály: munkatársaink alpintechnikával is elvégzik a feladatot.
- A telepítés télen-nyáron elvégezhető, leszámítva a szélsőségesebb időjárási körülményeket.
7. Készre jelentés és a mérőóra cseréje
A munkálatok elvégzésével beküldjük a készre jelentési dokumentációt az áramszolgáltatónak. Ezután általában szükség van a mérőóra cseréjére, de ha már most is okosmérő van az ingatlannál, akkor átprogramozással is megoldható a visszatáplált áram mérése. A készre jelentés után a szerződésmódosítás és a mérőóra cseréje átlagosan 30 napot vesz igénybe.
8. A rendszer működésbe lép
A mérőóra cseréjét követően maga az ügyfél vagy az áramszolgáltató szakértője indítja be a rendszert. Ezt követően indulhat a termelés.
9. Monitoring és elszámolás
A szolgáltatói átvételt követően az ügyfelünk jelzésére elkészítjük a távoli hozzáféréshez szükséges regisztrációját, amivel felügyelni tudja a rendszere működését. Amennyiben szükséges, sor kerül az utóadminisztrációra és elszámolásra, a kivitelezői végszámla és a pályázati dokumentációk kiállítására, a szolgáltatónál történő elszámolásra stb.
Ezek tehát a napelem telepítésének lépései. Ha kedvet kapott ahhoz, hogy megnézze, mennyibe kerülne egy az áramfogyasztásához igazított napelemrendszer, próbálja ki kalkulátorunkat, amellyel néhány kattintással láthatja a rendszer előzetes indikatív árát.
Napelem kalkulátor
OPTI kalkulátorunkban megtervezheti napelemes rendszerét, és azonnal láthatja annak indikatív árát. Nézze meg most, hogy mennyibe kerülne zöldebbé tenni otthonát!
Kalkulálok az OPTI–ban