
3 meggyőző érv napelemrendszer telepítéséhez
Amikor napelemrendszerről beszélünk, sokaknak még mindig egy bonyolult és költséges beruházás jut eszébe. Napjainkban viszont már egyáltalán nem jelent olyan nehézségeket és költségeket egy napelemes rendszer kiépítése, mint korábban. Köszönhetően a technológia fejlődésének, az állami támogatásoknak és a kedvező szaldóelszámolásnak, a napenergia hasznosítása egyre több háztartás számára válik elérhetővé és kifizetődővé. Cikkünkben összegyűjtöttük a napelemes rendszerek telepítése mellett szóló érveket és előnyöket.
1. Áram napenergiából
Bár egy optimálisan tervezett napelemrendszer egyszeri nagyobb beruházást igényel, megéri váltani, mert nemcsak zöldebb energiát használhatunk így, hanem búcsút mondhatunk a havi számlafizetésnek is. Ráadásul a beruházási költség egy jelentős részét állami támogatásból is fedezhetjük, ami jelentősen csökkenti a megtérülés idejét.
Mivel a panelek élettartama hosszú, a gyártói garancia pedig a teljes időszakra (kb. 25 év) kiterjed, a telepített rendszerre magabiztosan támaszkodhatunk, és sokáig élvezhetjük a beruházás előnyeit. Ehhez szükség van azonban arra is, hogy megfelelő körültekintéssel válasszuk ki a napelemeket, hogy a rendszer a háztartás tényleges villamosenergia-szükségletének megfelelő mennyiséget termelje számunkra. A napelemek ideális tájolása, a lakóépület tetőszerkezetének dőlésszöge nagyban befolyásolja, hogy milyen mértékben tudjuk kihasználni őket.
Napelemrendszer-kalkulátorunkkal néhány kattintással láthatja az áramfogyasztásához igazított napelemrendszer előzetes indikatív árát. Nézze meg, hogy milyen költséget jelentene ez az Ön háztartása esetében!
2. Környezettudatos választás
A megújuló energiaforrások használatának szerepe gyakorlatilag felbecsülhetetlen a klímaváltozás fékezésében. Igaz ez mind a lakossági, mind az ipari felhasználásra – legyen szó egy kisebb háztartás energiaigényének fedezéséről vagy egy komplex gyártó üzem áramellátásáról, hűtéséről és fűtéséről. A megújuló energiák szinte korlátlanul rendelkezésre állnak, a megfelelő eszközökkel pedig hatékonyan hasznosíthatók. Alapos tervezésre, körültekintő választásra van ehhez szükség, de összességében elmondhatjuk, hogy ma már a zöldenergiák használata sokkal elérhetőbb, mint néhány évvel vagy évtizeddel ezelőtt.
Amennyiben egy háztartás napelemrendszer telepítése mellett dönt, és energiaigényét a napfény hasznosításával fedezi, évente több kilogramm szén-dioxid kibocsátásától kíméli meg a bolygót.
A napjainkban gyártott napelempanelekkel kapcsolatban pedig egyre kevésbé helytálló az a kritika is, hogy a gyártás magas környezeti terheléssel jár, az elhasználódott modulok pedig veszélyes hulladékként szennyeznek. Mivel ma már szigorú törvényi szabályozás vonatkozik a rendszerelemek visszagyűjtésére és újrahasznosítására, a gyártók kötelesek megfelelően kezelni azokat. A szélerőművekkel ellentétben ráadásul a napelemek lokálisan termelnek: az energia szállításához nem szükséges nagy földrajzi távolságokat átívelő rendszert építeni, és mozgó alkatrészek híján az élővilágra sincsenek káros hatással. A nap energiáját ott hasznosíthatjuk, ahol valóban szükségünk van rá: a lakóépület közvetlen közelében állíthatjuk elő a szükséges elektromos áramot.
3. Befektetés a jövőbe
A napelemes rendszer telepítése egyszeri nagyobb kiadással jár, ám ez megtérülő befektetés a fogyasztók számára. Ez a választás gazdasági megfontoltságot, egyszersmind környezetvédelmi elkötelezettséget jelent.
Az energiaköltségek csökkentése mellett jelentősen növekedhet a napelemes rendszerrel bíró ingatlan értéke, mivel a megújuló energiaforrás nemcsak időszakosan, hanem a beépítést követően évtizedekig szolgálja a felhasználót, mérsékelve a háztartás karbonlábnyomát. Ha az ingatlant értékesítik, a paneleket nem érdemes leszerelni, hiszen az új tulajdonos nevére egyszerűen átírható a fogyasztási hely.
+1. Mindig elérhető, megbízható és fenntartható rendszer
A napelem mint energiatermelő eszköz egyértelműen függ a természeti erőforrások rendelkezésre állásától. A napsütéses órák számának függvényében, továbbá a fénysugarak beesési szögének módosulásával változik a hatásfoka és a megtermelt villamos áram mennyisége is. Épp ezért lakossági felhasználók számára az önálló, hálózatfüggetlen napelemrendszerek nem lennének alkalmasak a megfelelő ellátás biztosítására.
Ezzel szemben a hálózathoz kapcsolt rendszerek előnye, hogy a megtermelt villamos energiát lokálisan felhasználhatják a fogyasztók, míg a többletet a központi hálózatra csatornázhatják. Amikor pedig pluszenergiára van szükség a fogyasztás helyén, szintén a hálózat nyújt segítséget: ilyenkor ugyanis onnan vásárolhat kiegészítő energiamennyiséget a felhasználó.
A napelemrendszer tehát egyértelműen olyan jövőbe mutató megoldás, amellyel érdemes számolni, és célszerű áldozni rá. A kérdés már csak az, hogy Ön mikor vág bele.
Napelem kalkulátor
OPTI kalkulátorunkban megtervezheti napelemes rendszerét, és azonnal láthatja annak indikatív árát. Nézze meg most, hogy mennyibe kerülne zöldebbé tenni otthonát!
Kalkulálok az OPTI–ban